Zakładanie akwarium na bazie ziemi ogrodowej low-tech LT Diana Walstad


Gorąco zachęcam do założenia naturalnego zbiornika „Low-tech” propagowanego przez Dianę Walstad -akwarystkę z wieloletnim stażem, która z wykształcenia jest mikrobiologiem. Tego typu akwarium polecane jest nie tylko dla osób chcących zaoszczędzić czas związany z obsługą akwarium, ale również dla każdego, kto chce mieć ładne akwarium roślinne, niewielkim kosztem.
Akwarium typu „Low-tech” wyróżnia się bowiem zmniejszoną filtracją i odmulaniem, dużą ilością roślin czerpiących składniki pokarmowe z ziemi, rzadszą podmianą wody i umiarkowaną obsadą ryb. Proponuje zamienić kule z bojownikiem czy przerybione akwarium z samym żwirkiem i nienaturalnymi dekoracjami na akwarium roślinne "low-tech".

Jeśli się założy akwarium low-tech w poprawny sposób, to jego obsługa w późniejszym okresie zajmie ok. 30-60 min raz na 2 miesiące (w zależności od rodzaju i wielkości akwarium)

Akwarium „low-tech” to naturalny zbiornik roślinny cechujący się minimalną ingerencją ludzką i techniczną w aspekty związane z funkcjonowaniem akwarium. 

Główne założenia zbiorników „Low-tech”
  • Podłoże musi być żyzne, dlatego stosuje się ziemie ogrodową na którą kładzie się żwir. 
  • Należy sadzić jak najwięcej roślin, których korzenie przeciwdziałają powstawaniu sfer beztlenowych w podłożu. ponadto oczyszczają wodę z trującego amoniaku, azotynów i metali ciężkich. 
  • Gatunki roślin, które się nie przyjęły należy zastępować innymi. Przy czym nie powinno się roślin wyciągać z korzeniami ponieważ może to spowodować przedostawania się niepotrzebnych związków do toni wodnej. Najlepiej rośliny obcinać tuż u nasady, a pozostawione w podłożu resztki roślin użyźnią glebę.
  • Obsada ryb musi być umiarkowana, dopasowana do wielkości zbiornika i ilości roślin żeby nie obciążać ekosystemu wodnego. 
  • Karmienie powinno być obfitsze, zwłaszcza w przypadku małej obsady ryb;
  • Światło powinno być umiarkowanie silne od 0,25 - 0,5 w/l przy czym należy pamiętać, że wysokość zbiornika nie może przekraczać 45 cm wysokości. Taka ilość światła gwarantuje powolny ale stabilny wzrost roślin i możliwość wykorzystywania przez nie do maksimum deficytowego CO2. Dodatkowo Diana Walstad zaleca aby akwarium było ustawione blisko okna najlepiej południowego. Słońce w sposób naturalny doświetla rośliny akwariowe. Niestety może się jednak okazać, że zimą słońca jest zbyt mało i rośliny, które dobrze rosły latem w sezonie zimowym będą wegetować. 
  • W przypadku bardzo miękkiej wody należy ziemie dodatkowo wzbogacić wapniem, który uchroni ryby i rośliny przed zatruciem metalami ciężkimi.
  • Brak konieczności dozowania CO2 oraz sztucznych nawozów.
  • Przy odpowiedniej obsadzie ryb i roślin brak konieczności odmulania podłoża i rzadsze podmiany wody niż w standardowym zbiorniku. W zależności od zbiornika (ilości ryb i roślin) wymienia się około 20-30% wody raz na 2 miesiące. W dobrze funkcjonującym zbiorniku nawet rzadziej. Ziemia ogrodowa przyczynia się do lepszego rozkładu odchodów ryb umożliwiając ich pobieranie przez rośliny wodne. 
  • Brak filtracji biologicznej (wkłady w postaci ceramiki, biokulki) wystarczy filtracja mechaniczna, rośliny przejmują rolę unieszkodliwiania związków niebezpiecznych dla ryb. Bakterie, które osiedlają się w filtrze biologicznym stanowią konkurencję dla roślin. 
  • Węgiel w akwarium jest czynnikiem ograniczającym wzrost roślin wodnych. Dlatego należy ograniczać straty CO2 poprzez dopasowanie ruchu wody do potrzeb tlenowych zwierząt akwariowych. Dodatkowo poruszanie się wody powinno umożliwiać roślinom pobieranie składników pokarmowych. 
  • Należy zrezygnować z napowietrzaczy i deszczowni, które powodują gwałtowne utlenianie się CO2. Generalnie ruch wody powinien być minimalny. 
  • Akwarium powinno być otwarte umożliwiając niektórym roślinom wyrastanie ponad powierzchnie wody. Rośliny wynurzone efektywnie pobierają CO2 i światło co wpłynie na ich szybszy wzrost. 
Wybór ziemi: Można stosować dowolną ziemie, pod warunkiem, że nie będzie zanieczyszczona metalami ciężkimi. Z powodzeniem można użyć najtańszego podłoża uniwersalnego dla roślin doniczkowych lub ziemie z ogródka pod warunkiem, że nie jest zbyt kwaśna. 
W przypadku, gdy akwarysta dysponuje wodą bardzo miękką należy zwrócić szczególną uwagę na zasobność ziemi w składniki pokarmowe w postaci wapnia, magnezu i potasu. Generalnie rośliny z wód miękkich przystosowane są do pobierania składników pokarmowych z wód ubogich ale bardzo dobrze rosną też w wodzie twardej (zasobnej). Niestety w drugą stronę to już tak nie działa. Rośliny z twardych wód źle rosną w wodzie miękkiej. Tak więc w przypadku bardzo miękkiej wody kranowej zaleca się wymieszanie ziemi z wapnem dolomitowym, grysem lub skruszonymi muszlami. W innym przypadku wystąpi konieczność uzupełniania tych składników do słupa wody w późniejszym etapie funkcjonowania akwarium. 
Większość osób w Polsce dysponuje w swoim kranie wodą twardą jedynie na śląsku można się spotkać z bardzo miękka wodą. Żeby to sprawdzić wystarczy obserwacja odkładającego się 'kamienia" w czajniku, w którym gotuje się wodę. Im więcej osadu tym większa jest twardość wody. Ja mam bardzo miękka wodę i osad praktycznie nie występuje. 

Komentarze