Ślimaki uszkadzają liście roślin akwariowych - pożyteczny szkodnik - rozdętka i zatoczek

Ślimaki są bardzo pożytecznymi czyścicielami naszych akwariów. Chętnie zjadają resztki pokarmu oraz szczątki roślin, których gnicie przyczynia się do rozwoju glonów. Ślimaki przyspieszają proces rozkładu, dostarczając roślinom łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. Niestety ślimaki mogą także wyrządzać szkody względem roślin akwariowych. Ich szkodliwość uzależniona jest od: liczebności, gatunku ślimaka oraz dostępnego pożywienia w akwarium. Zbyt duża liczebność połączona z brakiem pożywienia może powodować dziury w liściach roślin akwariowych. Zazwyczaj ślimaki w pierwszej kolejności żywią się resztkami pokarmu i szczątkami roślin, następnie roślinami w słabszej kondycji. Gdy pokarmu jest bardzo mało są wstanie "zaatakować" zdrowe rośliny. Nie wszystkie gatunki roślin są chętnie zjadane przez ślimaki. Zwykle bardziej podatne na żerowanie są delikatniejsze rośliny. 

Nowe rośliny w akwarium
Ślimaki stanowią duży problem w momencie chęci zasadzanie nowej rośliny. Z reguły każda roślina musi przejść proces aklimatyzacji. W tym czasie często zrzuca liście, jest w słabszej kondycji przez co narażona jest na żerowanie ślimaków. Delikatniejsze rośliny np. Hemianthus ("Heniek"), należy odpowiednio zabezpieczyć siatką. W przeciwnym razie, roślina nie zdąży się przyjąć. 

Rodzaj szkód uzależniony jest od gatunku ślimaka

Ślimaki rozdętki
Inwazyjny ślimak sięgający ok. 3 cm długości. Łatwo i szybko się rozmnaża, gdy ma dostęp do dużej ilości pożywienia. Charakteryzuje się brązową, lśniącą muszlą z jaśniejszymi, złotymi plamkami. W późniejszym etapie życia, skorupka ślimaka staje nieprzezroczysta, brązowa. Dorosłe ślimaki rozdętki nie wyrządzają widocznych szkód wśród roślin akwariowych. W mojej ocenie poważniejszym problemem są młode osobniki, które notoryczne robią malutkie dziurki w hydrocortyle sp. japan, psując efekt wizualny akwarium.

Eksperyment w kuli 
Rozdętki w kuli pozbawionej pożywienia w pierwszej kolejności zjadały gnijące części roślin. Następnie zajęły się zdrową roślina (hydrocortyle sp. japan) zostawiając jedynie "łodygę". Gdy zabrakło delikatnych roślin, zaczęły robić dziury w żabienicy. Jednak warto podkreślić, że dana roślina przechodziła proces aklimatyzacji, przez co była bardziej podatna na żerowanie. 

Ślimaki zatoczki
Zatoczek to podobnie jak rozdętka, obojnaczy, gatunek ślimaka. Jest znacznie mniejszy od rozdętki. Zwykle osiąga rozmiary 20-40 mm. Podobnie jak inne ślimaki, żeruje głównie na obumarłych częściach roślin. Ten typ ślimaka jest obecnie uważany za jeden z bardziej pożytecznych gatunków.  Nie odnotowano widocznych, poważnych śladów żerowania na roślinach akwariowych. Jednakże bardzo szybko się rozmnaża i w akwariach silnie zanieczyszczonych,  staje się plagą.

Kontrolowanie populacji 
W przypadku posiadania inwazyjnych gatunków (tj. rozdętki i zatoczka) należy bezwzględnie kontrolować populację ślimaków. O ile w zadbanych akwariach nie powinno być większych problemów, to w przypadku "brudnych" baniaków mogą się szybko mnożyć. W celu ich ograniczenia można wykorzystać ślimaka helenkę, który żywi się innymi ślimakami.

Ślimaki pożyteczne szkodniki
Warto podkreślić, że ślimaki są ważna częścią ekosystemu akwarium ponieważ:
  • usuwają wszelkie resztki pokarmu, dbają za nas o czystość w akwarium;
  • jedzą kożuch bakteryjny osadzający się na tafli wody;
  • oczyszczają liście roślin, co powoduje, że nie osadzają się na nich glony;
  • przyspieszają proces rozkładu, składniki pokarmowe szybciej trafiają do rośliny; 
  • swoimi zabiegami porządkowymi redukują glony;
  • żywią się niektórymi gatunkami glonów.
Niestety ślimaki żywią się żywą tkanką roślin wodnych. Rodzaj szkód uzależniony jest o wielu czynników, w tym także od gatunków roślin w akwarium. Jeśli jednak nie pozostawiają widocznych śladów żerowania w postaci dziur na liściach, to w mojej ocenie, warto je mieć w swoich zbiornikach. 

Komentarze