Akwarium optiwhite czy warto?

Coraz bardziej popularne stają się akwaria wykonane ze specjalnego szkła "Optiwhite" cechującego się wysoką przejrzystością. Dzięki obniżonej zawartości żelaza, szkło pozbawione jest zielonkawego, ciemnego koloru. Różnice widać głównie, gdy spojrzy się na szybę z boku. Kolor zwykłej szyby float jest zielony natomiast optiwhite jest jasnoniebieski. Nie jest to więc szkło całkowicie bezbarwne. Warto też zastanowić się nad zakupem szkła Guardian, który jest kompromisem pomiędzy szkłem float a optiwhite. Posiada mniej zielonkawego zabarwienia i tym samym wyższą przejrzystość.  


Tak więc na rynku wyróżnia się 3 rodzaje szkła, z którego wykonuje się akwaria:
  • Float – kolor zielony najbardziej powszechny
  • Guardian – kolor jasny o zabarwieniu zielono-niebieski: 
  • Optiwhite – kolor bardzo jasny o zabarwieniu niebieskim. 
optiwhite vs float
Coraz niższe ceny za szkło optiwhite
Popyt na tego typu akwaria rośnie więc coraz więcej firm zajmuję się wykonywaniem zbiorników optiwhite. Profesjonalnie wykonane akwarium z danego szkła jest średnio 3 razy droższe od standardowego akwarium. Często na rynku można dostrzec wiele okazji cenowych. Z reguły jakość takiego zbiornika będzie w mniejszym lub większym stopniu odbiegała od profesjonalnie wykonanego akwarium. Poza tym na rynku spotkać się można z różnymi rodzajami "optiwhite". Różnice w przejrzystości szkła poszczególnych producentów, mogą się diametralnie od siebie różnić. Najlepiej  bardzo dokładnie sprawdzić źródło zakupu. 

 Problemy jakie można napotkać podczas zakupu akwarium opti-white:
  • gorsza jakość szkła, często pod hasłem optiwhite sprzedawane są akwaria "Guardian"; 
  • klej silikonowy może znacząco wychodzić poza obręb styku szyb; 
  • brak wykończenia w postaci szlifu; 
  • nierówno przyklejone szyby, różnice sięgające nawet kilku milimetrów
  • pęcherzyki powietrza w kleju, ryzyko rozklejania się akwarium.
Pytanie brzmi czy warto dopłacać?  
Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i aktualnych cen na rynku. Większa przejrzystość wpływa na dokładniejsze odwzorowanie kolorów i tym samym na lepszą ekspozycję roślin i ryb akwariowych. Z tego względu jest to jak najbardziej uzasadniona decyzja zakupowa. Przy czym można również wybrać opcję pośrednią, tańszą w postaci szkła "Guardian". Zwykle żeby podkreślić "przejrzystość" tego typu zbiorników używa się bezbarwnego silikonu, który dopełnia efekt wizualny danego akwarium.

Komentarze