Rodzaje zbiorników roślinnych


Obecna akwarystyka roślinna osiągnęła swój punkt kulminacyjny. W sprzedaży dostępne są niezbędne akcesoria do obsługi zbiorników roślinnych, gotowe nawozy czy substraty dostarczające roślinom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Sklepy akwarystyczne zaopatrują akwarystę w niezliczoną ilość gatunków roślin mniej lub bardziej wymagających pod względem parametrów wody. Dodatkowo po rozpowszechnieniu przez japońskiego akwarystę Takashi Amano systemu dawkowania dwutlenku węgla do akwarium nic nie stoi na przeszkodzie by tworzyć niezliczone aranżacje podwodnych ogrodów.
Akwaria roślinne można zakładać w różny sposób w zależności od upodobań akwarysty, dostępnego czasu czy środków finansowych. Generalnie wyróżnić można 3 główne typy akwariów roślinnych, które cechują się nieco odmienną obsługą. 

Rodzaje zbiorników roślinnych i ich charakterystyka.
1. Akwarium Low-tech czyli najogólniej rzecz ujmując jest to zbiornik bezobsługowy, cechujący się minimalną ingerencją techniczną i ludzką w aspekty związane w funkcjonowaniem akwarium. Ten typ akwarium został tak na prawdę rozpowszechniony przez Dianę Walstad, która w swojej książce w szczegółowy, naukowy sposób przedstawia w jaki sposób należy zakładać i prowadzić zbiornik roślinny na bazie ziemi ogrodowej. Z wykształcenia jest mikrobiologiem dzięki czemu potrafi wytłumaczyć podstawowe pojęcia związane z akwarystyką roślinną.Jest to najprostszy w obsłudze zbiornik roślinny spośród trzech wymienionych. Warunkiem utrzymania zdrowych roślin jest ścisłe przestrzeganie wytycznych podczas zakładania zbiornika i jego obsługi. Jest też najtańszym rozwiązaniem możliwości hodowli roślin ponieważ zakłada się go na zwykłej ziemi ogrodowej i nie ma konieczności kupowania specjalistyczny nawozów. Koszty prowadzenia zbiornika są również niewielkie, ponieważ nie wymaga on dużej ilości światła i częstych podmian wody. Niestety nie wszystkie rośliny w takim zbiorniku będą chciały pokazać się w pełnej okazałości. Dotyczy to głównie roślin czerpiących składniki pokarmowe ze słupa wody oraz roślin wymagających dużego natężenia światła czy dużej ilości rozpuszczonego CO2 w wodzie. Generalnie akwarium low-tech zapewnia stabilny ale wolny wzrost roślin.Więcej na temat zakładania i prowadzenia akwarium LT można znaleźć tutaj. 

 2. Akwarium holenderskie to zbiornik charakteryzujący się bardzo dużą, różnorodną ilością roślin, które wzajemnie ze sobą kontrastują tworząc piękny podwodny ogród. Z uwagi, że mają stały dostęp do wszystkich składników pokarmowych można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to istny raj dla roślin. W akwarium holenderskim można bowiem obserwować gęste, pięknie wybarwione cieszące oko każdego akwarysty rośliny wodne, które są w odpowiedni miejscu posadzone, tworząc idealną kompozycję. Niestety żeby to osiągnąć wymagane są duże nakłady w postaci odpowiednio wysokiego natężenia światła, żyznego podłoża i niezbędnej techniki CO2. Poza tym należy posiadać minimalną wiedze dotycząca potrzeb roślin, chemii wody i czas na częstą obsługę żeby móc się w pełni cieszyć akwarium holenderskim.

3. Akwarium naturalne to typ zbiornika, który został rozpowszechniony przez japońskiego akwarystę Takashi Amano. W 1984 roku stworzył firmę Aqua Design Amano (ADA), obecnie bardzo znaną i szanowaną ogólnoświatową markę oferującą szeroką gamę profesjonalnych produktów przeznaczonych na użytek akwarystyki roślinnej. Wcześniej Takashi Amano zajmował się fotografią japońskich krajobrazów tworząc szereg fotografii ukazujących naturę. Nie trudno się więc domyślić, że tego typu akwarium wyróżnia się sztuką aranżacji, która odzwierciedla piękno natury. W tym akwarium naturalne ozdoby takie jak korzenie, skały itp. odpowiednio ze sobą skomponowane, tworzą mały podwodny krajobraz. W akwarium naturalnym wymagana jest bardzo duża umiejętność aranżacji, która nie wybacza błędów. Przed założeniem zbiornika należy bardzo dobrze się zastanowić jak akwarium ma wyglądać i jakie roślinny powinny w innym rosnąć. W innym wypadku nie osiągniemy zamierzonego celu. Koszty założenia zbiornika uzależnione są od pomysłu i tym samym od stopnia skomplikowania czy szczegółowości danego krajobrazu. Można stworzyć prostą aranżację, która dzięki zastosowaniu łatwych w uprawie roślin takich jak np. mchy, nie będzie wymagała dużej ilości światła i systemu CO2. W tym przypadku przypomina to wersję akwarium bezobsługowego typu "low-tech". Z drugiej strony chcąc stworzyć wycinek lasu czy skałki obrośnięte gęstą roślinnością, będzie trzeba dodatkowo zainwestować w gotowy substrat stanowiący podłoże bogate w składniki pokarmowe. Podsumowując wraz ze wzrostem skomplikowania danej aranżacji, zastosowania bardziej wymagających roślin akwarium naturalne staje się trudniejsze i droższe w utrzymaniu. 

Poniższa tabela przestawia różnice pomiędzy poszczególnymi typami zbiorników roślinnych




Komentarze

Prześlij komentarz